Vážení klienti,

vítejte v naší poliklinice, která patří mezi nejvyhledávanější zdravotnická centra v České republice.

Od založení v roce 1993 byly v péči tohoto lékařského domu stovky tisíc pacientů.

Ředitelem polikliniky je MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP, který je současně i primářem na Yaleské Univerzitě.

Nabízíme služby pro děti i dospělé s důrazem na mezinárodní standardy a hlavně na dialog s pacientem.

Kromě preventivní a akutní péče poskytujeme smluvní lékařské služby tuzemským i zahraničním společnostem a institucím působícím v ČR.

Jsme tu pro Vás.

motif

Partneři:
Časopis Přítomnost
pritomnost

Proč chytnete chřipku, když se očkujete

Nezařazené 2018-10-04
Žádné komentáře »

V roce 2017 bylo v České republice hospitalizováno 1760 osob jen kvůli chřipce. Průměrná délka hospitalizace byla 6,3 dny a 66 hospitalizovaných na následky chřipky zemřelo. Celkem je u nás téměř čtyři miliony chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a osob starších 65 let, které jsou v riziku nákazy virem chřipky. Proočkovanost této rizikové skupiny je pouhých 16 %, zatímco v jiných vyspělých státech EU je míra proočkovanosti u seniorů až 75 %. Proč tomu tak je, když ochrana před tak diskutovaným virem existuje?

 S „rýmičkou“ nemusíte ihned k lékaři. Důležité je dodržet klidový režim v izolaci co nejdříve od propuknutí nepříjemných symptomů. „Pokud se ani po dvou – třech dnech váš stav nezlepší, ba naopak se zhorší, teploty půjdou nahoru přes 38 °C a neuleví se vám ani např. po léku na snížení teploty, případně poté co začnete vykašlávat nazelenalé hleny, je čas navštívit lékaře,“ říká praktická lékařka MUDr. Vlasta Plachá z Polikliniky na Národní a dodává: „Ten rozhodne, zda je váš stav již natolik závažný, že bude třeba nasadit antibiotika. Ta jsou indikována i v případě komplikací chřipky, jako je zápal plic nebo průdušek. Proto apeluji na nutnost očkování proti chřipce v podzimních měsících.“

TZ_očkování proti chřipce

Neobvyklá vedra ohrožují lidské mozky

Nezařazené 2018-08-06
Žádné komentáře »

Extrémní horka, na která nejsme v našich klimatických podmínkách zvyklí, jsou neobvyklou zátěží i pro naše mozky. Ideální teplota zevního prostředí pro člověka, který touží po relaxaci v plavkách, je 28 stupňů Celsia, pro lehce pracujícího 25 stupňů a při fyzickém zatížení vytrvalostního charakteru okolo 15 stupňů Celsia. „Na teplotě těla jsou závislé všechny biochemické pochody našeho organismu,“ konstatuje MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog Polikliniky na Národní v Praze. Letošní léto s teplotami, které výše zmíněné limity dlouhodobě převyšují, proto znamená riziko nejen pro kardiaky či nemocné vysokým krevním tlakem, ale i pro jinak zdravé lidi.

Na signál „je příliš horko“ tělo reaguje rozšířením podkožních cév (vasodilatací). Nadbytečné teplo je pak pomocí krve přeneseno na povrch těla. Zde jsou aktivovány potní žlázy a zahájen proces ochlazování odpařováním. Čím déle se potíme, tím pro mozek hůře. Více čtěte zde: Neobvyklá vedra zatěžují lidské mozky

Psycholožka Polikliniky na Národní se specializuje na manažery

Nezařazené 2018-05-17
Žádné komentáře »

Emoce k podnikání nepatří. Nebo ano?

Lidské chování řídí do značné míry emoce. Projevy radosti, smutku, vzteku, strachu, vzrušení, nadšení, lásky, nenávisti, pohrdání a také touhy prostupují naším životem kdekoli a kdykoli. Mají své místo v podnikání, respektive v jakékoli práci, kterou vykonáváme, ať už jako zaměstnanci nebo zaměstnavatelé. Povídali jsme si tom s Klárou Gajduškovou, která působí jako psycholog, kouč a mentorka ve společnosti Respektrum při Poliklinice na Národní v Praze.

Ano, emoce patří k životu. Na to, jak se může firma stát předmětem touhy zákazníků existuje řada studií, popisujících tzv. love brand – značky, pro které lidé „dýchají“. Spoustu let k nim patří Apple, Lamborgini, Ferrari, Harley Davidson, ale třeba i IKEA, Philips, Nestlé nebo Mac Donalds. Jsou to značky, k nimž si lidé vytvořili nějaký emoční vztah, ztotožnili se s tím, jak vypadají, jak fungují nebo kdo je reprezentuje. Lidé jsou ochotní pohádat se s kamarády o tom, že právě tohle je to nejlepší, co na trhu funguje. To, jak se stát tzv. love brandem souvisí částečně s firemní kulturou, ale hlavně s tím, jak máme vymodelovaný brand positioning. Jestliže máme jasnou cílovou skupinu, umíme mluvit jejím jazykem a vyzdvihnout jedinečnosti naší značky, kterými se odlišujeme od konkurence, vymezit se a vyvolat emoce a třeba i být kontroverzní, máme šanci stát se love brandem. Chceme-li ale mluvit ke všem, neoslovujeme nakonec pořádně vlastně nikoho.

Jaké nejčastější problémy mají manažeři, kteří k vám chodí pro pomoc?

Velmi často je to právě komunikace. Někdy si manažer nerozumí se svým týmem, není si jistý, jestli dostatečně pregnantně a precizně formuluje to, co chce lidem sdělit. Řeší to, zda způsob komunikace, který volí, není příliš ofenzivní nebo zda zaměstnancům dává potřebný prostor k realizaci a reakci. V protipólu k tomu pak zjišťujeme, zda manažer není až příliš permisivní a neposkytuje málo jasné mantinely toho, co chce a málo srozumitelnou zpětnou vazbu.

Pomáhá vám přitom vaše zkušenost z práce v korporátu?

Věřím, že právě kombinace zkušeností z korporátu a psychologického vzdělání mně a mým kolegyním umožňuje klientům nabídnout nové pohledy a inspiraci k tomu, co dělají. Na jedné straně nabízíme koučink a mentoring. Tyto pojmy se u nás dost často slévají, ale ve skutečnosti je kouč někdo, kdo radí a navádí klienta otázkami. Úloha mentora je sdílet své osobní zkušenost. Psychoterapie pak stojí na druhé straně a má přesah do oblasti duševního zdraví. Umožňuje nám pomoci klientům, aby na sebe a situaci, kterou řeší, pohlédl z jiných stran, než byl doposud schopen.

Klára Gajdušková vystudovala psychologii na La Salle University ve Philadelphii (USA) a absolvovala výcviky Beckova institutu Kognitivně behaviorální terapie. V oblasti koučinku má mezinárodní akreditací ICF. Pracovala jako psycholog v Národním ústavu duševního zdraví a předtím 15 let vedla tým Korporátní komunikace v České spořitelně. V psychologické ordinaci se specializuje zejména na klienty z korporátního prostředí a na členy jejich rodin. 

V současné době ji najdete v naší Poliklinice na Národní. Objednat se můžete klasicky prostřednictvím recepce na tel.: 222 075 120.

Co opravdu funguje na hubnutí?

Nezařazené 2018-05-16
Žádné komentáře »

S teplými dny přibývá nejrůznějších nových metod a přípravků na hubnutí. Všechny podle jejich výrobců, distributorů a recenzí těch, kteří je zkusili, fungují. Jak moc zaručená však tato tvzení jsou? „Vůbec,“ shrnuje jedním slovem přední česká obezitoložka MUDr. Taťána Staňková z Centra pro poruchy metabolismu a výživy při Poliklinice na Národní v Praze.

„Pokud potřebujete zhubnout dvě nebo tři kila do letních šatů, je úplně jedno, jestli budete pár dní pít jen vodu s citronem jako Beyoncé nebo zvolíte nějaký jiný dietní hit současnosti. Chcete-li ale sundat patnáct kilo nebo více, riskujte. V mládí možná ještě takovou nevyváženou dietu ustojíte, ale s nějakou tou nemocí a přibývajícími lety už nikoli,“ upozorňuje MUDr. Taťána Staňková.

Diety podle krevních skupin, na základě typologie člověka, osmihodinová dieta, zásada jíst jen do sedmnácti hodin, různé svaté grály, chilli papričky a populární kapky všeho druhu  – nic z toho není absolutním receptem na hubnutí. „Některé diety možná pomohou k tomu, abyste nejedli od rána do večera nebo vás přinutí omezit množství přijímané potravy. To jde ale i jinak a lépe,“ říká obezitoložka.

Podle čeho si tedy vybrat tu nejvhodnější redukční dietu?

Měla by mít:

  • co nejvíce rozpustné vlákniny,
  • co nejvíce bílkovin,
  • co nejméně sacharidů,
  • co nejméně energie.

„Zároveň by měla vyrovnat všechna doporučení denní dávky vitaminů, minerálu a stopových prvků,“ konstatuje MUDr. Taťána Staňková a dodává: „Je jedno, jak často přes den jíte a kdy jíte. Důležité je jen to, aby příjem byl menší než výdej. Podmínkou není ani cvičení.“

Ničeho se nebojte, s klíšťaty vám pomůžeme

Nezařazené 2018-05-15
Žádné komentáře »

Více než čtvrtina klíšťat je infikovaná přenosnými chorobami. Klíšťová encefalitída se sice vyskytuje méně než Lymská borelióza, ale je zpravidla mnohem nebezpečnější. „Oproti jiným evropským zemím je u nás prevelance encefailtidy velmi vysoká,“ konstatuje neurolog z Yale a ředitel Polikliniky na Národní v Praze MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP, a dodává: „Vzhledem k tomu, že proti této nemoci neexistuje žádná léčba, je nejlepším řešením prevence, a tou je podle všech vědeckých poznatků očkování. Lze ho provést ještě i nyní.“

První fáze nemoce se podobá chřipce, druhá je však již těžší. Nastupují prudké bolesti hlavy doprovázené vysokými horečkami, nevolností, zvracením, ztuhnutím šíje, nervovou obrnou, závratěmi, poruchami spánku a paměti a dezorientací. „Před nákazou očkování chrání až po podání druhé dávky, která je aplikována měsíc až čtvrt roku po dávce první,“ říká MUDr. Vlasta Plachá, praktická lékařka Polikliniky na Národní. „Pokud jste vakcinaci nestihli do konce března, můžete se ještě nechat očkovat v tzv. zkráceném schématu, kdy se druhá dávka aplikuje již za dva týdny po první. Po dokončení imunizace trvá ochrana tři až pět let,“ konstatuje Vlasta Plachá s tím, že očkování je vhodné pro dospělé i pro děti od jednoho roku věku.

Proti Lymské borelióze očkování neexistuje. „U nemalého počtu lidí proběhne Lymeská borelióza téměř bezpříznakově. Průvodními znaky je například pouze menší únava či příznaky podobné chřipce,“ konstatuje MUDr. Stránský. Pokud není borelióza včas a dobře léčena, může se během několika týdnů až měsíců posunout dál a zasáhnout srdce, klouby, ale také nervový systém. „Pro posouzení této nemoce je velice důležité zajít za skutečným odborníkem.  Bohužel ne každý lékař má v oblasti diagnostiy a léčby boreliózy dostatečnou znalost,“ dodává MUDr. Stránský.

Máte imunitu proti spalničkám?

Nezařazené 2018-05-13
Žádné komentáře »

Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že by vaše imunita nemusela být dostatečná? Můžete si nechat udělat jednoduchý test na protilátky. „Možnost provedení testu nabízíme každé pondělí,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský M.D, FACP, ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Pojištěnci OZP, ČPZP, ZPMV mají testy plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ostatní si za provedení testu zaplatí 700 Kč. „Test na protilátky proti spalničkám se provádí z běžného odběru krve. Není třeba, abyste přišli nalačno,“ konstatuje MUDr. Vlasta Plachá, praktická lékařka Polikliniky na Národní.

Spalničky se šíří vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. „Nemocný může navíc onemocnění předávat dál již zhruba sedm dní před tím, než se u něj objeví vyrážka a ještě dalších pět dní poté. Inkubační doba je udávána šest až devatenáct dní, obvykle zhruba dva týdny,“ konstatuje MUDr. Vlasta Plachá. Očkování proti spalničkám je u nás povinné, a  to u dětí mezi třináctým a osmnáctým měsícem věku. Do roku 1975 se přitom očkovalo jen jednou dávkou, což se později ukázalo jako méně účinné. Nakažení lidé v právě probíhající epidemii patří právě mezi ty, kteří dostali jen jednu dávku nebo nebyli očkováni vůbec. Podle praktické lékařky však není test na protilátky zbytečný ani v případě, že jste si jisti, že jste byli očkování ve schématu dvou dávek. „I v případě, že jste však očkováni byli, test na protilátky nemusí být zbytečný. Imunita, kterou jste očkováním získali, může totiž postupně slábnout,“ vysvětluje. Kontraindikace k očkování je těhotenství, alergie na aminoglykosidové antibiotikum a vaječné bílkoviny.

Nemoc začíná podobně jako jakékoliv nachlazení – máte teplotu, kašel a rýmu, možná jste více citliví na světlo a objeví se zarudnutí spojivek. Zjistíte, že máte v ústech bělavé tečky se zarudlým okolím. Po několika dnech se přidá červená vyrážka na těle – zpravidla začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho a nakonec na končetiny. Pokud už spalničky dostanete, budete je muset přetrpět a zůstat po celou dobu jejich výskytu doma. „Léčba se může zaměřit pouze na průvodní příznaky, tedy na kašel či teplotu. Nemocnému podáváme i přípravky, které mu uleví od svědění,“ říká MUDr. Plachá a dodává: „Antibiotika jsou, stejně jako u jiných virových onemocnění, neúčinná.“

Na nový zákon EU k ochraně osobních údajů jsme připraveni

Nezařazené 2018-05-11
Žádné komentáře »

Dne 25. 5 vejde v účinnost Nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které zpřísňuje ochranu vašich osobních údajů. V Poliklinice na Národní jsme na to připraveni, a to jak z pohledu zabezpečení, tak i práv vás, našich pacientů.  Tady jsou informace pro Vás:

Osobní údaje lze od 25. května zpracovávat pouze s vaším písemným souhlasem. Z něho musí být jasné, komu, v jakém rozsahu, k jakému účelu a na jak dlouho jste souhlas poskytli. Až tedy zase přijdete za některým z našich lékařů, budeme vás podle nařízení EU informovat o zpracování vašich osobních dat na naší poliklinice a požádáme vás o udělení vašeho souhlasu. Ujišťujeme vás, že jej můžete kdykoli odvolat.

Stejně jako v minulosti budeme vaše osobní údaje přísně chránit a nikdy po vás nebudeme chtít jiné osobní údaje, než ty, které nezbytně potřebujeme pro kvalitní péči o vaše zdraví. Mezi takové údaje patří například: jméno a příjmení, adresa trvalého pobytu, druh a číslo osobního dokladu, kterým je možné ověřit vaši totožnost a označení vaší zdravotní pojišťovny. K údajům, které především zabezpečí kvalitní komunikaci, patří kontaktní či přechodná adresa a další možnosti spojení – telefon, e-mail apod. Ke zpracovávaným údajům patří už ze samotné podstaty poskytovaných služeb i údaje o diagnóze, způsobu léčby a údaje o provedení finančních transakcí mezi vámi a poliklinikou. Data sbíraná pro statistické účely budou v souladu s GDPR anonymizovaná (vymaže se jméno a příjmení, bydliště  a kontakty, resp. vše, co by mohlo vést k vaší identifikaci).

Osobní údaje budou zpracovávány od okamžiku, kdy k tomu udělíte souhlas až do doby, kdy svůj souhlas zrušíte, nebo kdy uplyne 5 let od posledního záznamu ve zdravotnické dokumentaci.

Celou směrnici si budete moci od 25. května přečíst na našich webových stránkách. Zde vám bude dispozici i formulář souhlasu. Prosíme vás, pokud se k nám v dohledné době nechystáte, vyplňte jej elektronicky, abychom mohli snadno navázat na předchozí léčbu, až k nám zase přijdete.

Buďte připraveni, až se klíšťata probudí!

Nezařazené 2018-03-21
Žádné komentáře »

Přijďte si pro vakcinu k nám na Polikliniku na Národní

S příchodem prvních jarních měsíců se začnou probouzet klíšťata a s nimi se objeví i riziko klíšťové encefalitidy a Lymské boreliózy. Klíšťová encefalitida se sice vyskytuje méně než Lymská borelióza, ale je zpravidla mnohem nebezpečnější. „Oproti jiným evropským zemím je v naší zemi prevelance encefalitidy velmi vysoká,“ konstatuje neurolog Polikliniky na Národní v Praze MUDr. Martin Jan Stránský, M.D. FACP, a dodává: „Vzhledem k tomu, že proti této nemoci neexistuje žádná léčba, je nejlepším řešením prevence, a tou je podle všech vědeckých poznatků očkování. Nejlepší doba pro něj je právě teď.“  Avšak pokud očkování do konce března nestihnete, nic se neděje. “Očkovat se můžete nechat i později v tzv. zkráceném schématu, kdy se druhá dávka aplikuje již za dva týdny po první. Po dokončení imunizace trvá ochrana tři až pět let,“ konstatuje praktická lékařka Polikliniky na Národní Vlasta Plachá s tím, že očkování je vhodné pro dospělé i pro děti od jednoho roku věku.

Klíšťová encefalitida a Lymská borelióza

NA OČKOVÁNÍ PROTI KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDĚ JE NEJVYŠŠÍ ČAS

Nezařazené 2017-05-05
Žádné komentáře »

Nejen, že letos zaútočila klíšťata velmi brzy, jsou také hodně agresivní. Vyskytují se hlavně v trávě a keřích zhruba do jednoho metru výšky, a to nejen v listnatých či smíšených lesích a na loukách, ale zcela běžně i v městských parcích.  Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat je na území ČR tou nejvhodnější ochranou proti klíšťové encefalitidě pro děti i dospělé očkování. Vakcíny jsou vázané předpisem lékaře a aplikuje je lékař naší polikliniky.

Pokud jste s očkováním nezačali v zimě, je nejvyšší čas na tzv. zrychlené schéma. První dvě dávky budou aplikovány v rozmezí 14 dnů, třetí pak pět až dvanáct měsíců po druhé dávce. První přeočkování vás pak čeká za 3 roky, další po 3 nebo 5 letech v závislosti na vaší kondici a věku.

Očkování proto klíšťové encefalitidě

Očkování proto klíšťové encefalitidě

Pečujeme o UNYP

Nezařazené 2016-09-06
Žádné komentáře »

Poliklinika na Národní od nynějška pečuje o studenty, zaměstnance, profesory i absolventy University of New York in Prague, soukromé vysoké školy s akreditovanými bakalářskými a magisterskými programy.

logo_unyp_side