Je čas začít myslet na očkování do ciziny

Chystáte se na exotickou dovolenou nebo na obchodní cestu do zahraničí a nevíte, jaká očkování jsou nutná? Přijďte se poradit se svým lékařem.

Pro stanovení vhodného očkování je třeba posoudit cílovou destinaci a roční období, ale také délku pobytu, způsob cestování či současný zdravotní stav (chronická onemocnění, alergie). Důležitá je anamnéza s ohledem na předchozí imunizace, kontraindikace očkování, věk, pohlaví, případně těhotenství a imunitní stav. Pro správný efekt je podstatné načasování, protože některá očkování potřebují několik dávek.

Nejdříve ze všeho lékař zkontroluje úplnost a  platnost pravidelného očkování proti tetanu. Po jeho případném doplnění je nutné naplánovat povinná očkování, pokud nějaká země, do které se chystáte, vyžaduje. Nakonec přijdou na řadu očkování doporučená. Mezi nejčastější patří očkování proti virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, meningokoku různých typů, vzteklině, klíšťové encefalitidě a chřipce. U osob starších třiceti let je při návštěvě endemických oblastí doporučováno přeočkování proti dětské obrně a záškrtu.

K povinným patří v současné době např. očkování proti žluté zimnici při cestách do zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky a meningokoku při cestách do Saudské Arábie.

Každý očkovaný dostane před cestou mezinárodní očkovací průkaz, v němž musí být uvedeno datum očkování, jméno lékaře a razítko, dále šarže vakcíny, případně samolepicí štítek z vakcíny. Samozřejmě nesmí chybět jméno očkovaného, jeho pohlaví, datum narození a podpis. Počítejte s tím, že při vstupu do země budete muset mezinárodní očkovací průkaz předložit. Při absenci kteréhokoli z údajů je však neplatný.

Poskytujeme nejen poradenství a očkování, ale i prevenci běžných onemocnění od „cestovatelského“ průjmu až po problémy s  časovým posunem.